Svetový deň a Európska platforma karcinómu pankreasu

0
Rate this post

Úvod » Svetový deň boja proti karcinómu pankreasu

Aliancia NIE RAKOVINE spolu s o.z. Europacolon Slovensko je zakladajúcim členom World Pancreatic Cancer Coalition (WPCC), Pancreatic Cancer Europe (PCE) a Digestive Cancer Europe (DCI, predtým svetový Europacolon).

Naša misia

Spájame verejnosť, lekárov, pacientov, vedcov a vládne inštitúcie.

Prinášame informácie o ochorení rakoviny (karcinómu) pankreasu zo sveta aj z domova, zvyšujeme povedomie o jeho príznakoch, realizujeme edukačné kampane, pomáhame zrýchliť tok pacientov od zistenia príznakov, k správnej diagnostike a včasnej liečbe.

Čo je Svetový deň rakoviny pankreasu?

WPCD, teda World Pancreatic Cancer Day, je svetovou iniciatívou. Je to deň, kedy sa ľudia na celom svete spoja v požadovaní lepších podmienok v boji proti najťažšej rakovine na svete, predovšetkým za skorú diagnostiku tohto nebezpečného ochorenia.

Koalícia proti rakovine pankreasu, ktorá združuje viac ako 70 organizácií z 32 krajín a šiestich kontinentov, robí všetky kroky preto, aby sa zvýšilo povedomie o tomto ochorení a inšpirovali ďalších ľudí a svetové inštitúcie k spolupráci. Na Slovensku šíri povedomie o nebezpečí tejto zhubnej choroby pacientska organizácia NIE RAKOVINE a O.Z. EUROPACOLON Slovensko.

Pokračujeme vo vzdelávaní ľudí o tejto chorobe a inšpirujeme ich kampaňou, ktorá vedie k lepšiemu životu a budúcnosti pacientov s rakovinou pankreasu.

Lepší pokrok sa začína už skorou diagnostikou ochorenia. Kľúčom k skoršej diagnóze je počúvať svoje telo a spoznať príznaky a riziká tak, aby pacienti okamžite pri prvých problémoch skontaktovali lekára a začali liečbu.

Nezatvárame oči pred faktami

Rakovina pankreasu má najnižšiu mieru prežitia spomedzi všetkých druhov rakoviny.

V takmer každej krajine iba 2-9 percent pacientov prežíva kritických 5 rokov od stanovenia diagnózy. Každý deň je na svete viac ako 1 250 ľudí diagnostikovaných s rakovinou pankreasu a odhadom tomuto ochoreniu podľahne 1180 ľudí.

Odhaduje sa, že v roku 2020 bude celosvetovo diagnostikovaných viac než 480 000 nových prípadov.

Celosvetovo je rakovina pankreasu siedmou najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich s rakovinou.

Dôležitá informácia

Poznanie príznakov a rizík zostáva kľúčom k včasnej a život zachraňujúcej diagnostike. V súčasnosti neexistuje skríningový test alebo metóda včasnej detekcie rakoviny pankreasu, aj keď sa v týchto oblastiach uskutočňuje výskum. Je tiež dôležité, aby tí, ktorí rozpoznajú príznaky rakoviny pankreasu, počúvali svoje telo, bezodkladne vyhľadali lekársku pomoc a pri rozhovore so svojím lekárom nezabúdali na možnosť nebezpečnej rakoviny pankreasu.

Výskum ukazuje, že pacienti diagnostikovaní včas a urgentne operovaní majú väčšiu pravdepodobnosť, že prežijú kritických päť rokov a budú mať šancu na pokojný život.