Rakovina pankreasu – liečba rakoviny pankreasu

0
Rate this post

Rakovina pankreasu je mimoriadne náročná na liečbu. Tento typ rakoviny dlho nevykazuje žiadne príznaky, a keď sa príznaky objavia, na účinnú liečbu je už neskoro. Aké sú príčiny, príznaky a typy rakoviny pankreasu? Je možné ho účinne liečiť a kedy?

Rakovina pankreasu je veľmi nebezpečná rakovina, a to nielen preto, že sa vyznačuje rýchlym rastom a skorým tvorbou metastáz, ale aj preto, že veľmi dlho nevyvoláva žiadne príznaky a predovšetkým neexistuje žiadny účinný skríningový test na túto rakovinu. Oplatí sa zistiť, kto je vystavený riziku vzniku tejto rakoviny a aké sú príznaky rakoviny pankreasu – BLOG.

Rakovina pankreasu – typy

Medzi nádormi pankreasu rozlišujeme nielen rakovinu, ale aj malígne proliferácie buniek, ktoré vylučujú hormóny pankreasu, tzv. neuroendokrinné nádory, sú zriedkavými ochoreniami. Patria medzi ne:

  • inzulinóm
  • gastrinóm.

Tieto nádory spôsobujú príznaky, ktoré zodpovedajú hormónom, ktoré produkujú, a to: pokles hladiny glukózy v krvi a vznik početných žalúdočných a dvanástnikových vredov.

Naopak, rakovina pankreasu pochádza z exokrinnej časti (bunky pankreatických vývodov zodpovedné za produkciu tráviacich enzýmov), nazýva sa adenokarcinóm vzhľadom na svoj pôvod a nemá hormonálnu aktivitu.

Bohužiaľ, rakovina pankreasu je jednou z najčastejších rakovín, čo sa týka výskytu (10. miesto u žien a 9. miesto u mužov spomedzi všetkých rakovín) a úmrtnosti (5. miesto u žien a 6. miesto u mužov z hľadiska úmrtí na rakovinu).

Rakovina pankreasu – rizikové faktory

Rakovina pankreasu sa častejšie vyskytuje u fajčiarov, pričom sa predpokladá, že až 25 % prípadov tejto rakoviny súvisí s fajčením. Okrem toho je táto rakovina častejšia u ľudí s obezitou, cukrovkou a chronickou pankreatitídou.

Ide o chronické zápalové ochorenie, ktoré vedie k nedostatočnosti pankreasu a má za následok bolesti brucha, hnačky, podvýživu a cukrovku. Príčinou chronickej pankreatitídy je najčastejšie alkohol. Nezanedbateľný podiel na vzniku rakoviny pankreasu má genetická predispozícia, výskyt tejto rakoviny u príbuzných a vrodené nádorové syndrómy, ako napr:

  • Peutzov-Jeghersov syndróm
  • Lynchov syndróm (gén HNPCC)
  • familiárna kolorektálna polypóza (gén APC).

Rakovina pankreasu sa tiež častejšie vyskytuje u nositeľov génu BRCA2, ktorý je zodpovedný za familiárnu rakovinu prsníka a vaječníkov.

Rakovina pankreasu – prevencia

Najdôležitejšou metódou prevencie je boj proti rizikovým faktorom rakoviny pankreasu, predovšetkým zastavenie fajčenia, ale aj liečba cukrovky a obezity.

Rakovina pankreasu – vyšetrenia. Laboratórne testy spočiatku vykazujú normálne výsledky; s nástupom žltačky sa zvyšuje bilirubín, alkalická fosfatáza a GGTP, čo poukazuje na poškodenie žlčovodov. S postupujúcou chorobou sa k nim pridávajú:

  • anémia (chudokrvnosť)
  • hypoalbuminémia (nedostatok bielkovín).

Marker rakoviny pankreasu CA 19-9 nie je užitočný pri diagnostike rakoviny pankreasu, pretože jeho klinicky relevantné zvýšenie sa vyskytuje len pri veľmi pokročilom štádiu rakoviny. Okrem toho sa zvýšenie CA 19-9 pozoruje aj pri iných ochoreniach so žltačkou, napr. pri cholelitiáze. Preto sa tento CA19-9 používa skôr na monitorovanie priebehu ochorenia a na odhalenie prípadnej recidívy rakoviny pankreasu.

CA 19-9 nádorový antigén – štandard a výsledky testov. Z hľadiska zobrazovacích vyšetrení je mimoriadne dôležitý ultrazvuk, ktorým je možné okrem samotného nádoru aj vizualizovať: zväčšené lymfatické uzliny, rozšírenie žlčových ciest, metastázy v pečeni. Bohužiaľ, normálny výsledok nevylučuje včasné štádium rakoviny pankreasu.

Najdôležitejším vyšetrením je počítačová tomografia brucha s kontrastom; toto vyšetrenie slúži nielen na diagnostiku rakoviny, ale aj na posúdenie jej progresie a možnosti operácie. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou sa vykonáva na podobný účel, ale menej často.

Medzi menej často vykonávané vyšetrenia patrí EUS, ultrazvukové vyšetrenie vykonávané cez dvanástnik, ktoré umožňuje nielen vyhodnotenie malých nádorov, lymfatických uzlín a ciev, ale aj biopsiu lézie.

Pri liečbe žltačky sa vykonáva ERCP, počas ktorej sa do žlčových ciest vstrekne kontrastná látka a urobia sa röntgenové snímky na zobrazenie prekážky prietoku, po ktorých sa odstráni. Toto vyšetrenie umožňuje aj odber biopsie alebo materiálu na cytologické vyšetrenie.

Endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia (ERCP) – vyšetrenie žlčových ciest a pankreasu. Rakovina pankreasu je jedným z mála nádorov, ktorých diagnózu možno stanoviť len na základe zobrazovacích vyšetrení bez histopatologického potvrdenia. To je však možné len vo veľmi pokročilých štádiách, keď operácia na odstránenie rakoviny nie je technicky možná.

Na druhej strane, ak progresia rakoviny umožňuje liečbu, je potrebné potvrdiť diagnózu; biopsia lézie sa zvyčajne vykonáva cez kožu alebo počas endoskopického ultrazvuku.

Rakovina pankreasu – liečba

Rakovina pankreasu je, žiaľ, veľmi zhubný nádor, ktorý rýchlo rastie a rýchlo preniká aj do okolitých orgánov. Podobne sa metastázy objavujú skoro, najprv v peritoneu, potom v lymfatických uzlinách, pečeni a nakoniec vo vzdialených orgánoch.

Výsledok liečby závisí predovšetkým od možnosti úplného chirurgického odstránenia nádoru; bohužiaľ, to je možné len zriedka, takže prognóza úplného vyliečenia a prežitia je neúspešná.

Prognóza rakoviny pankreasu závisí od štádia ochorenia. Pacient môže podstúpiť dve terapie: radikálnu liečbu a paliatívnu liečbu. Odhaduje sa, že radikálna liečba sa môže uskutočniť len u približne 20 % pacientov.

Cieľom prvej z nich je úplné vyliečenie rakoviny pankreasu; bohužiaľ, to je možné len zriedka kvôli infiltrácii okolitých orgánov a metastázam. Chirurgický zákrok je veľmi náročný a hrozí pri ňom veľa komplikácií, pretože pankreas leží v blízkosti aorty, dolnej dutej žily, dvanástnika a mezenterickej tepny, čo sú životne dôležité orgány.

Napriek tomu je hlavnou metódou radikálnej liečby chirurgický zákrok, pri ktorom sa používa tzv. pankreatoduodenektómia podľa Kauscha a Whippla, t. j. odstránenie časti pankreasu, žlčníka, dvanástnika a časti žalúdka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu