Dnes, v pondelok 10. októbra, sa oslavuje Svetový deň duševného zdravia.
Po prvýkrát ju v roku 1992 založila Svetová federácia duševného zdravia (WFMH) a podporila ju Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a jej cieľom je zvyšovať povedomie obyvateľstva o otázkach súvisiacich s konceptom duševného zdravia a propagovať jeho kultúru.
Témou tohto vydania na rok 2022 je: „Urobiť duševné zdravie a pohodu všetkých svetovou prioritou“. Pandémia, vojna a klimatická núdza podrobujú ľudí skúške: prioritou je zaručiť každému psychologickú Blog podporu pri hľadaní správnej rovnováhy medzi mysľou a telom.
Dr. Edward Callus, vedúci služby klinickej psychológie na IRCCS Policlinico San Donato a výskumník klinickej psychológie na Katedre biomedicínskych vied na Milánskej univerzite, vysvetľuje, čo znamená duševné zdravie, kto sú profesionáli, ktorí ho liečia a keď je dôležité obrátiť sa na nich o pomoc.
„Mens sana in corpore sano“: čo znamená duševné zdravie
Duševné zdravie je široký pojem, ktorý sa vzťahuje na stav všeobecnej pohody jednotlivca a nekončí jednoduchou absenciou patológie alebo nepohodlia akéhokoľvek druhu.
Tešiť sa z dobrého duševného zdravia znamená dosiahnuť stav vnútornej rovnováhy, ktorý vám v prípade potreby umožní využiť všetky fyzické, kognitívne, emocionálne a sociálne zdroje, ktoré máte k dispozícii, aby ste efektívne čelili nespočetným výzvam, ktoré život prináša.
- V dnešnej spoločnosti už neexistuje oddelenie medzi telom a mysľou, a preto sa duševné zdravie nevzťahuje výlučne na psychickú pohodu, ale na celkovú pohodu človeka, pretože starať sa o svoju myseľ znamená starať sa o svoje telo. a teda aj svojho zároveň.zdravie celkovo.
- Duševné utrpenie bolo vždy a niekedy aj dnes sprevádzané strachom, hanbou, predsudkami, stigmou nevyliečiteľnosti, čo viedlo ľudí, ktorí zažili 1 alebo viac duševných chorôb, k tomu, aby sa bránili a odďaľovali prístup k liečbe.
Úzkosť, depresia, stres, nespavosť, problémy súvisiace s jedlom, to sú jedny z najčastejších a najčastejších symptómov, ktoré sa niekedy môžu objaviť v reaktívnej forme, teda po traumatickej udalosti, ako je úmrtie, strata zamestnania, vzťahové problémy alebo choroba.
- Všetky tieto možné reakcie ovplyvňuje aj osobná história človeka, biologické a individuálne aspekty, kontext, v ktorom človek žije.
- Strach spoľahnúť sa na profesionála, falošné presvedčenie, že to zvládnete sám, môže často viesť k chronickosti týchto symptómov a časom sa zhoršiť v snahe skryť sa.
Symptómy „ignorované“ sa po určitom čase stanú nezvládnuteľnými a znemožňujú v každodennom živote človeka, čo signalizuje prítomnosť hlbšieho utrpenia. Preto je potrebné prekonať bariéry predsudkov, prekážku strachu a nájsť silu a odvahu požiadať o pomoc, vzhľadom na skutočnosť, že väčšina duševných porúch je liečiteľná a zvládnuteľná.
Duševné poruchy: čo to je?
Najčastejšími a najbežnejšími duševnými poruchami, odvolávajúc sa na Diagnostický a štatistický manuál duševných porúch, teraz už piate vydanie (nazývané aj DSM-5), sú:
- poruchy úzkosti;
- depresia (alebo depresívne poruchy);
- bipolárna porucha;
- schizofrénia;
- závislosti;
- poruchy príjmu potravy.
Poplachové zvony, ktorým treba venovať pozornosť
Nie je vždy ľahké rozpoznať, kedy človek zažíva stav psychického utrpenia. Je nevyhnutné naučiť sa identifikovať príznaky malátnosti, ktoré sa z dlhodobého hľadiska stanú skutočnými poplašnými zvončekmi, ktorým musíme venovať pozornosť, aby sme sa vyhli chronickej chronickej chorobe a nepohodlie, s vedomím, že ak sa prijmú rýchlo, budú liečiteľné. ..