Poradňa lekára

0
Rate this post

Infolinka: Pondelok – Piatok   8:00-16:00
0800 800 183

V tejto poradni uverejňujeme odpovede na otázky, ktoré Vás zaujímajú v súvislosti s rakovinou hrubého čreva a konečníka /KRCA/ a zo života s touto náročnou chorobou.  

Na odborné otázky  súvisiace s kolorektálnym karcinómom  bude odpovedať MUDr. Tomáš Šálek –  významný slovenský onkológ, člen vedenia Národného onkologického ústavu. Vyše dvadsať rokov je primárom oddelenia internej onkológie, špecializuje sa na rakovinu orgánov tráviaceho systému.

Ďalej v poradni  uverejňujeme aj odpovede na otázky, týkajúce sa psychiky a zvládania rôznych situácii, ktoré nám život s rakovinou prináša. Na tieto otázky odpovedá  klinická psychologička, Mgr. Monika Dušová. Pracuje v ambulancii klinickej psychológie v Národnom onkologickom ústave, kde sa 7 rokov venuje onkologickým pacientom a ich príbuzným. Vykonáva tiež konzília hospitalizovaných onkologických  pacientov. Vo svojej psychoterapeutickej práci využíva poznatky z psychoterapeutického výcviku katatímno-imaginatívnej psychoterapie, symbol terapie a metódu EMDR – práce s traumou.

Pani Dušová odborne vedie aj  našich dobrovoľníkov pracujúcich v Klube podpory pacientov OZ Europacolon Slovensko.

Ak by ste mali aj otázky iného charakteru , pokúsime  sa získať na ne odpovede  od lekára z relevantnej oblasti.   Pripomíname však , že našou prioritou je  najmä  problematika rakoviny  hrubého čreva a konečníka.

Vybrané otázky a odpovede:

Otázka: Ako sa správať k mladšej sestre /42-ročnej/, ktorej diagnostikovali rakovinu hrubého čreva. Ona je z toho celá vystrašená, podobne ako aj my, celá rodina. Doposiaľ nemáme v blízkej rodine s rakovinou žiadne skúsenosti. Máme hovoriť otvorene o chorobe, alebo radšej máme byť zdržanlivejší? 

Odpoveď – Mgr. Monika Dušová:  Každý človek, či už je to pacient alebo jeho príbuzný, ktorého sa bezprostredne dotýka diagnóza rakoviny, zažíva šok. Pocity strachu, úzkosti, hnevu, bezmocnosti a i. sú úplne na mieste. Oznámením diagnózy sa život obráti hore nohami a chvíľu trvá, kým sa pacient a jeho blízki zorientujú a čiastočne sa prispôsobia novej realite. Nedá sa jednoducho poradiť, čo presne máte robiť. Dá sa však odporučiť, aby ste všetci, nielen Vaša sestra, dbali o seba vo zvýšenej miere, t.j. dopriavali si blízkosť a podporu a dobré „veci“ v živote, skrátka, čokoľvek, čo Vás pohladí na tele a na duši. Je dobré, ak z choroby neurobíte „tabu“ a budete sa vedieť porozprávať otvorene, a to nielen o chorobe, ale aj o svojich potrebách a pocitoch. Aby ste v tom neboli osamelí – ani Vy, ani Vaša sestra. Možno by ste mohli skúsiť túto Vašu otázku položiť priamo jej. Držím vám palce, aby ste to všetko úspešne zvládli.

Otázka: Môj manžel podstúpil chirurgický zákrok z dôvodu rakoviny hrubého čreva a následne zobral aj chemoterapiu. Odvtedy sa začal veľmi zaujímať o túto chorobu, vyhľadáva články, knihy, literatúru a stále študuje problematiku tohto ochorenia. Niekedy si myslím, že to môže byť na škodu. Aký je Váš názor? Iveta.

 Odpoveď – Mgr. Monika Dušová: Ťažko sa mi vyjadruje k Vašej otázke, nepíšete ako sa Váš manžel inak správa a cíti, neviem, akú má povahu, atď. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že je dobré, ak sa pacient aktívne zaujíma o liečbu, možnosti, a iné aspekty liečby – napr. vhodné stravovanie a pod. Samozrejme, je tiež dôležité, kde a aké informácie hľadá. Diskusné fóra so „zaručenými“ informáciami nie sú vhodné a môžu narobiť viac škody ako osohu. Poznám aj pacientov, ktorým získavanie informácií pomohlo cítiť sa viac kompetentnými. Získané informácie a vedomosti môžu niekedy pomôcť znížiť úzkosť, resp. premeniť úzkosť (z niečoho neznámeho) na strach (z niečoho konkrétneho), a ten sa dá ľahšie znášať. Skúste sa porozprávať priamo s Vašim manželom o tom, čo mu to dáva, ako mu to pomáha, a ako sa cíti po prekonaní choroby. Odporúčam nezačať rozhovor tým, ako veľmi študuje problematiku, a že si myslíte, že je mu to na škodu, ale skôr zdieľaním svojich pocitov – že máte oňho starosť a že tomu veľmi nerozumiete a že by ste ho rada pochopila a bola mu bližšie. Držím vám palce aby ste to všetko úspešne zvládli.