Rakovina pankreasu sa spočiatku nijako neprejavuje, v počiatočných štádiách je to tiché a bezbolestné ochorenie. Keď sa už objavia nejaké príznaky, väčšinou to znamená, že ochorenie je už v pokročilom štádiu a pravdepodobne sa už rozšírilo mimo pankreas. Najčastejšie ťažkosti, ktoré človeka privedú k lekárovi, sú bolesti brucha, strata hmotnosti, svrbenie kože, nevoľnosť alebo žltačka (žlté sfarbenie kože a očných bielok).
Príznaky, ktorými sa rakovina pankreasu prejavuje, závisia od umiestnenia nádoru v pankrease:
- Rakovina hlavy pankreasu – spôsobuje stratu hmotnosti, žlté sfarbenie, zažltnutie pokožky, tmavé sfarbenie moču, svetlé zafarbenie stolice, svrbenie, nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha, bolesť chrbtice, zväčšenie lymfatických uzlín
- Rakovina tela alebo chvosta pankreasu – obyčajne spôsobuje bolesti žalúdka a/alebo chrbta a stratu hmotnosti.
Gastrointestinálne príznaky
Rakovina pankreasu rastie v oblasti, v ktorej sa nachádzajú dôležité orgány tráviaceho systému, preto sú gastrointestinálne ťažkosti pri tomto ochorení časté. Objavuje sa najmä:
- Bolesť v oblasti brucha – pri raste nádoru sa objaví až u 80% pacientov. Často ide o tupú bolesť v hornej časti brucha, ktorá vyžaruje do chrbta. Môže sa z ničoho nič objaviť a zase vymiznúť.
- Pocit plnosti či opuchu brucha
- Nevoľnosť
- Hnačka
- Svetlo zafarbená stolica, tmavo sfarbený moč
Celotelové príznaky
Keď začne karcinóm pankreasu rásť a šíriť sa, príznaky môžu postihnúť celé telo:
- Strata hmotnosti
- Malátnosť
- Strata chuti do jedla
- Zvýšená hladina cukru – u niektorých ľudí s rakovinou pankreasu sa vyvinie diabetes, keďže rakovina môže ovplyvniť schopnosť pankreasu vytvárať inzulín
Kožné príznaky
- Žltačka – rakovina pankreasu blokuje kanáliky, ktorými prúdi žlč do tráviaceho traktu. Hromadenie žlče spôsobí, že pokožka a očné bielka sa sfarbia dožlta.
- Svrbenie – niektorí ľudia s rakovinou pankreasu pociťujú svrbenie celého tela
Príznaky zriedkavých typov rakoviny pankreasu
Inzulinóm (spôsobuje nadbytok inzulínu): potenie, úzkosť, závraty, mdloby súvisiace s nízkou hladinou cukru
Glukagonóm (nadbytok glukagónu): tzv. glukagónový syndróm – cukrovka mierneho stupňa, kožný erytém, žilová trombóza dolných končatín s rizikom embólie do pľúc, chudnutie, psychické príznaky, gastrointestinálne príznaky
Gastrinóm (nadbytok gastrínu): bolesť brucha, nehojace sa vredy žalúdka, reflux, strata hmotnosti
VIPóm (nadbytok vazoaktívneho intestinálneho polypeptidu – VIP): Vernerov-Morrisonov syndróm – vodnatá hnačka, hypokaliémia (nedostatok draslíka), achlórhydria (nedostatok kyseliny soľnej v žalúdočnej šťave)
Somatostatinóm (nadbytok somatostatínu): steatorea (zvýšený obsah tuku v stolici), cukrovka, cholelitiáza (tvorba a prítomnosť žlčových kameňov)