Kolorektálny karcinóm je rakovina, ktorá sa tvorí v tkanivách hrubého čreva (najdlhšia časť hrubého čreva) alebo konečníka (časť hrubého čreva najbližšie k konečníku). Hrubé črevo a konečník sú súčasťou čreva, orgánu, ktorý absorbuje živiny prijaté s jedlom.
Má vzhľad dutej trubice, ktorej dĺžka sa mení od človeka k človeku medzi 4 a 10 metrami
Črevo je rozdelené na dve časti, ktoré majú rôzne funkcie: tenké črevo a hrubé črevo. Tenké črevo – alebo tenké črevo rozdelené na dvanástnik, jejunum a ileum – má za úlohu dokončiť trávenie, ktoré začalo v ústach a pokračovalo v žalúdku, s ktorým je spojené cez dvanástnik.
- Hlavnou funkciou hrubého čreva – alebo hrubého čreva – je absorbovať vodu na zhutnenie stolice.
- Hrubé črevo zahŕňa hrubé črevo – rozdelené na pravé alebo vzostupné hrubé črevo (s slepým črevom a slepým črevom), priečne črevo, ľavé alebo zostupné hrubé črevo a sigmoid – a konečník, ktorý nakoniec končí v análnom kanáli.
- Ako všetky druhy domovská stránka rakoviny, aj kolorektálny karcinóm je dôsledkom nekontrolovaného rastu buniek, v tomto prípade epitelových buniek sliznice, ktorá vnútorne vystiela vnútornú časť čreva.
Nádory čreva vznikajú najmä v hrubom čreve a konečníku, zatiaľ čo nádory tenkého čreva a análneho kanála sú veľmi zriedkavé (2-3 percentá všetkých druhov rakoviny tráviaceho traktu). Rakoviny hrubého čreva sú takmer trikrát častejšie ako rakoviny konečníka a prejavujú sa rôznymi spôsobmi, klinicky aj molekulárne.
To ovplyvňuje typ lokálnej (chirurgia a/alebo rádioterapia) a systémovej (chemoterapia, biologická a molekulárna terapia, imunoterapia) liečby, ako aj poradie, v ktorom sa tieto rôzne typy liečby pacientovi ponúkajú.
Slovo pre odborníka
Molekulárny onkológ Alberto Bardelli bilancuje kolorektálny karcinóm a najnovšie pokroky vo výskume tohto ochorenia.
Aké je to rozšírené
Podľa odhadov GLOBOCAN 2020, ktoré poskytla Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC), predstavuje kolorektálny karcinóm 10 percent všetkých druhov rakoviny diagnostikovaných vo svete a je tretí v incidencii po rakovine prsníka u žien (11,7 percenta) a pľúcach (11,4 percenta). ).
Choroba, pomerne vzácna pred dosiahnutím veku 40 rokov, je rozšírenejšia u ľudí vo veku 60 až 75 rokov, pričom medzi mužmi a ženami sa len málo rozlišuje. V Taliansku najnovšie odhady hovoria o viac ako 43 700 nových prípadoch ročne: približne 20 282 u žien a 23 420 u mužov (údaje z počtov rakoviny v Taliansku 2020).
- V posledných dvadsiatich rokoch najmä vďaka populačnému skríningu výskyt v Taliansku u oboch pohlaví klesá.
- Ak ideme do detailov, najaktuálnejšie údaje ukazujú, že od roku 2008 do roku 2016 výskyt klesal každoročne o 3-4 percentá vo vekovej skupine podrobenej bezplatnému skríningu populácie, t. j. u ľudí vo veku 50 až 69 rokov.
Na rozdiel od toho však novšie údaje namiesto toho ukazujú ročný nárast prípadov rakoviny o 0,4 percenta u jedincov mladších ako 50 rokov, a preto nie sú zahrnutí do skríningu. Tento nárast prípadov sa týka najmä veľmi mladých jedincov do veku 30 rokov v čase diagnózy z príčin, ktoré ešte nie sú známe a v súčasnosti ich skúmajú aj vedci v Taliansku.
Okrem toho, na rozdiel od očakávaní, kolorektálny karcinóm vznikajúci u mladých jedincov vo viac ako 50 percentách prípadov nie je spôsobený znalosťou tohto typu rakoviny alebo genetickými ochoreniami predisponujúcimi k vzniku nádorov, ale zdá sa, že sú sporadické.
Úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva a konečníka prudko klesá, za posledných päť rokov sa jej výskyt znížil asi o 10 percent. Tieto pokroky možno pripísať najmä skríningovým programom, včasnej diagnostike a zlepšeným terapiám, chirurgickým aj lekárskym, ktoré sú čoraz viac cielené.