WWW.EUROPACOLON.SK

0
Rate this post

banner_poradna-vyzivy-4240261 banner_darujte-2-percenta-z-dane-5932109

Občianske združenie
europacolon Slovensko

Kancelária pre styk s verejnosťou
a poštová adresa

Kollárska 8, 3. poschodie,
811 06 Bratislava

Telefón:   +421 911 843 336
Jana Pifflová Španková

E-mail:     [email protected]
Bezplatná infolinka: 0800 800183

Sídlo

OZ Europacolon Slovensko,
Cukrová 14, Bratislava 811 01

Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí medzi zhubné ochorenia, ktorým sa dá účinne predchádzať. Odborníci tvrdia, že zmenou životného štýlu a pravidelnými kontrolami by sa dalo zabrániť vzniku rakoviny až u polovice pacientov. Viete, ako na to?

Jedzte vyváženú stravu

Strava by mala byť bohatá na vlákninu. Každý deň by ste mali jesť aspoň 5 dávok čerstvého ovocia a zeleniny, čo je spolu asi 400 gramov. Nezabúdajte ani na tekutiny, ideálna je voda. Obmedzte živočíšne tuky.

Strážte si kondičku

Pravidelne cvičte, aby ste znížili riziko nadváhy. Stačí mierna fyzická aktivita každý deň a budete fit.

Preverte si príbuzných

Ak sa u niekoho z vašej rodiny objavila rakovina hrubého čreva a konečníka či adenómy v hrubom čreve, poraďte sa so svojím lekárom.

A najmä, pozorujte svoj tráviaci systém a jeho normálnu funkciu, aby ste si všimli, keby sa niečo zmenilo. Rakovina hrubého čreva a konečníka totiž väčšinou nebolí, a tak ju mnohí pacienti odhalia príliš neskoro.

Diagnostika

Rakovina hrubého čreva a konečníka sa dá úspešne vyliečiť, pokiaľ sa zistí v počiatočných štádiách.
Je viacero spôsobov, ako odhaliť začínajúce riziko rakoviny.

Domáci test

Pomôže vám zistiť, či sa v stolici nachádza krv.

Test si môžete kúpiť v lekárni alebo vypýtať od vášho praktického lekára a urobiť sami doma. Je jednoduchý, bezbolestný a jeho vykonanie trvá len niekoľko minút. Na trhu je už dnes dostupných niekoľko typov a značiek testov. Ak je ich výsledok pozitívny, mali by ste čo najskôr navštíviť odborníka – gastroenterológa.

Endoskopia

Vyšetrenie čreva tenkou hadičkou, ktorá má na konci zabudované svetlo. Tomuto vyšetreniu sa hovorí aj kolonoskopia alebo segmoidoskopia.

Magnetická rezonancia

Vyšetrenie, ktoré využíva silné magnetické a rádiové vlny. Lekári ho zväčša robia až vtedy, keď sa diagnóza kolorektálny karcinóm potvrdí iným vyšetrením.

Počítačová tomografia, známa ako CT