Občianske združenie
europacolon Slovensko
Kancelária pre styk s verejnosťou
a poštová adresa
Kollárska 8, 3. poschodie,
811 06 Bratislava
Telefón: +421 911 843 336
Jana Pifflová Španková
E-mail: [email protected]
Bezplatná infolinka: 0800 800183
Sídlo
OZ Europacolon Slovensko,
Cukrová 14, Bratislava 811 01
Spôsob liečby rakoviny hrubého čreva a konečníka závisí od štádia, v ktorom sa odhalí.
Chirurgický zákrok
Je to najbežnejší spôsob liečby nádoru lokalizovaného na jednom mieste. Môže pacienta celkom vyliečiť.
Rádioterapia
Ak je nádor priveľký, môže sa rádioterapia použiť pred operáciou na jeho zmenšenie, aby ho mohli lekári jednoduchšie odstrániť. Rovnako môže mať význam po operácií, aby zničila prípadné „zabudnuté“ nádorové bunky. Používa sa len pri rakovine konečníka, nie hrubého čreva.
Chemoterapia
Používa sa vtedy, ak chirurgický zákrok na vyliečenie nestačí. Ničí nádorové bunky, bráni im deliť sa a rozmnožovať. Ak je choroba v pokročilom štádiu a telo už musí zápasiť aj s metastázami, chemoterapia pomáha zabrániť ďalšiemu šíreniu nádorových buniek v organizme alebo spomaliť priebeh choroby. Lekári predpisujú chemoterapiu samostatne, ale aj ako súčasť liečby spolu s iným prípravkom.
Monoklonové protilátky
Dokážu sa špecificky naviazať na rakovinovú bunku. Potom ju zničia a/alebo naštartujú imunitný systém, aby proti zhubným bunkám cielene bojoval. Monoklonové protilátky sa zvyčajne užívajú v kombinácii s chemoterapiou. Výrazne zlepšujú liečbu a dávajú pacientom väčšiu šancu na prežitie. Na Slovensku sú v súčasnosti dostupné dve monoklonové protilátky : bevacizumab a cetuximab.