CREVOTOUR prva zazitkova edukacia v roku 2013 v obci priepasne

0
Rate this post

Aké sú príznaky rakoviny pankreasu?

Rakovina pankreasu sa často vyvíja bez skorých symptómov; väčšina z nich je spôsobená polohou pankreasu a jeho vzťahmi s okolitými orgánmi.
Hlavné príznaky sú:

Žltačka (tj žltá farba kože a sklér): vzniká, keď sa bilirubín, látka normálne produkovaná pečeňou, hromadí v krvi. Bilirubín normálne prúdi zo žlčových ciest do čreva cez pankreas: ak je tento priechod blokovaný zväčšením veľkosti pankreasu, bilirubín prúdi do krvi a spôsobuje žltačku. Zvyčajne je žltačka spojená s tmavou farbou moču a svetlou farbou stolice

bolesť: nastáva, keď pankreatická masa stlačí alebo infiltruje okolité nervy. Bolesť je zvyčajne tupá, slabo definovaná, často lokalizovaná v horných brušných kvadrantoch a často vyžarujúca zozadu do chrbtanevoľnosť, nedostatok chuti do jedla, strata hmotnosti – tieto príznaky sa objavujú, keď rakovina pankreasu stláča alebo dráždi žalúdoknáhly nástup diabetu: môže predstavovať skorý príznak, najmä ak sa objaví v neprítomnosti známeho.

Dá sa predísť rakovine pankreasu?

Keďže niektoré rizikové faktory ešte nie sú definované, vzhľadom na to, že príčina tohto nádoru je stále neznáma, môžeme len odporučiť abstinenciu fajčenia a zdravú a vyváženú stravu.Diagnóza

Úspešná liečba rakoviny pankreasu závisí od toho, či je obmedzená na pankreas alebo sa šíri do susedných orgánov, nervov a krvných ciev. Špecialisti Humanitas majú k dispozícii najmodernejšie rádiodiagnostické technológie,

ktoré poskytujú úroveň detailov nepredstaviteľnú len pred niekoľkými desaťročiami, čo im umožňuje zaručiť pacientovi čo najkompletnejšie, najpresnejšie a najrýchlejšie posúdenie.Technológie používané v Humanitas na hodnotenie rakoviny pankreasu zahŕňajú:Ultrazvuk

Často ide o prvé brušné zobrazovacie vyšetrenie, kedy pacient obviňuje príznaky aj keď nešpecifické: niekedy môže podozrenie na rakovinu pankreasu vzniknúť pri ultrazvukových vyšetreniach z iných dôvodov. Zvyčajne je potrebné hĺbkové diagnostické vyšetrenie pomocou CT vyšetrenia.Počítačová tomografia (CT)CT s jódovanou kontrastnou látkou je najefektívnejším vyšetrením tak na diagnostiku, ako aj na určenie štádia tohto nádoru.

S viacvrstvovým zariadením najnovšej generácie je možné získať mimoriadne podrobné skeny pankreasu a všetkých priľahlých orgánov vrátane cievnych štruktúr a následne ich prepracovať na počítači, aby sa získali snímky podľa všetkých rovín priestoru a tiež trojrozmerné. To umožňuje chirurgovi mať všetky anatomické informácie potrebné na plánovanie operácie, kedykoľvek je to možné.Magnetická rezonancia (MRI) a Cholangio-rezonancia

MRI môže mať vysokú špecifickosť pri diagnostike povahy pankreatickej lézie. Keď má pacient žltačku (t.j. má žltkasté skléry a kožu z vysokých hladín bilirubínu), MRI sekvencie určené na štúdium žlčových ciest (cholangiopankreatografia-MR alebo v angličtine MRCP) umožňujú diagnostikovať príčinu a presné miesto ich obštrukcie. neinvazívnym spôsobom.Endoskopia (EUS)

Cez endoskop (gastro-duodenoskop) sa do žalúdka a dvanástnika zavedie malá ultrazvuková sonda. Využitím tesnej blízkosti pankreasu k týmto orgánom je možné získať veľmi podrobné snímky orgánu a v prípade potreby aj odobrať tkanivo s následnou prípravou cytologických alebo mikrohistologických preparátov.

Toto vyšetrenie (doplnené bioptickými vzorkami) je obzvlášť užitočná.na odlíšenie rakoviny pankreasu od chronickej pankreatitídy (chronický zápal pankreasu) a na lepšiu charakteristiku pankreatických cýst, ktoré sú často prekancerózneho charakteru.

ERCP a PTBD

ERCP (endoskopická retrográdna cholangio-pankreatografia) využíva injekciu kontrastnej látky do choledochu alebo pankreatického vývodu cez endoskop (ako v predchádzajúcom prípade). Používa sa zvyčajne vtedy, keď cholangio-rezonancia nebola rozhodujúca pri diagnostike príčiny obštrukčnej žltačky: pomocou tejto metódy je možné zaviesť aj stenty alebo špeciálne drenáže, ktoré pomôžu lepšiemu prúdeniu žlče cez prekážku.

Ak to nie je možné, možno použiť aj perkutánnu transhepatálnu cholangiografiu (PTC). Ide o intervenčnú rádiologickú techniku, ktorá umožňuje opacifikovať upchaté žlčové cesty veľmi tenkou ihlou zavedenou do pečene cez kožu, a tak vykonať perkutánnu transhepatálnu biliárnu drenáž (PTBD) tou istou cestou, vždy s cieľom umožniť žlč na prekonanie obštrukcie, ktorú v niektorých prípadoch môže zahŕňať rakovina pankreasu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu