WWW.EUROPACOLON.SK

0
Rate this post

banner_poradna-vyzivy-3495842 banner_darujte-2-percenta-z-dane-5700130

Občianske združenie
europacolon Slovensko

Kancelária pre styk s verejnosťou
a poštová adresa

Kollárska 8, 3. poschodie,
811 06 Bratislava

Telefón:   +421 911 843 336
Jana Pifflová Španková

E-mail:     [email protected]
Bezplatná infolinka: 0800 800183

Sídlo

OZ Europacolon Slovensko,
Cukrová 14, Bratislava 811 01

O každom dôležitom probléme by sa malo hovoriť, a rakovina hrubého čreva a konečníka nie je výnimkou. Jej výskyt na Slovensku každý rok rastie, počet chorých bol v roku 2006 17krát vyšší, ako v roku 2002. Pritom sa dá proti nej účinne brániť. O tejto diagnóze sa však diskutuje s pocitom hanby, strachu a nedostatkom pochopenia. Na rozdiel od nádoru prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka vôbec nie je „sexy“. Mnohí pacienti prichádzajú k odborníkovi neskoro kvôli nedostatku informácií. Často ignorujú varovné príznaky. Práve preto je úmrtnosť na toto ochorenie na Slovensku i v Európe tak vysoká.

Ani médiá nevenujú zákernému ochoreniu veľkú pozornosť. V slovenských médiách sa za posledný rok hovorilo o rakovine hrubého čreva a konečníka celkovo menej ako 25 krát. Väčšina príspevkov upozorňovala na rizikové faktory a možnosti prevencie.

Milí spolupacienti, ich príbuzní a blízki, príďte i Vy medzi nás!

Môžeme si pomáhať navzájom

Ozývajú sa lekári – gastroenterológovia i onkológovia, že chcú pomôcť a verte, tešíme sa, že aj popri svojom veľkom vyťažení chcú pomôcť – napríklad poradiť a napísať konzultáciu pacientovi z našej webstránky a podobne.

V prvom rade ponúkame možnosť zapojiť sa samotným pacientom postihnutých ochorením a ich rodinným príslušníkom. Veľmi dobre vedia, čo všetko chorí s rakovinou hrubého čreva a konečníka prežívajú. Ich príbe¬hy môžu pomôcť dostať tému do pop¬redia záujmu, a zároveň podporiť iných pacientov a ich rodiny. Ich rady si možno nájdu a prečítajú návštevníci našej webstránky, kde sme zriadili aj chat, v ktorom môžu pomôcť pacienti pacientom navzájom.

Aj nedávno sme boli svedkami krásneho príkladu, ako byť aktívni pri svojej liečbe. Ozvala sa mi na jednom pacientskom seminári úžasná mladá žena – novinárka, ktorá bojuje s rakovinou, že chce byť osožná. Poslala som ju za ďalším pacientom v blízkosti jej domova, ktorý bol ochotný podeliť sa so svojimi zážitkami. Naša fanúšička europacolonu – Jarka, napísala krásny rozhovor s pánom, ktorý sa nám občas ozve na bezplatnú infolinku europacolonu a je nádherným príkladom, ako bojovať s rakovinou: Pracuje v záhradke, je skvelý domáci majster a keď k nim telefonujeme, stále niečo „kutí“, aj napriek tomu, že sa lieči na KRCa. Rozhovor týchto milých ľudí, ich životné pocity a optimistický pohľad na život a liečbu je pre mnohých veľkou školou. Možno niektorý z vašich príbehov si budete môcť prečítať už v našom ďalšom bulletine, ktorý vyjde na jeseň v roku 2010.

Milí čitatelia a podporovatelia, zapojte sa aj vy do boja proti rakovine hrubého čreva a konečníka!

Nuž a napokon, koho by sme radi oslovili, ste vy – naši čitatelia – mnohí potenciálni podporovatelia nášho združenia, budúci spolupracovníci, darcovia finančných prostriedkov, alebo dobrovoľníci. Ako ste sa iste dočítali, naše ciele sú nemalé, dosiahnuť ich nie je jednoduché, veď rakovina hrubého čreva a konečníka nie je ľahký súper. V tejto súvislosti by sme si dovolili poprosiť Vás o podporu, finančný príspevok či venovanie 2% z daní.

OZ europacolon slovensko si finančné prostriedky na svoju činnosť získava z rôznych zdrojov, predovšetkým však zo zdrojov, za ktorými sú ľudia s veľkým srdcom. V tejto súvislosti by sme si dovolili vyzdvihnúť hlbokú úctu k zdraviu a ľudskému životu, ktorá je základom filozofie našich súčasných sponzorov a podporovateľov.

Ďakujeme všetkým za pomoc i podporu a želáme pevné zdravie, ktoré je nadovšetko!