Bruselu sme odovzdali Bielu knihu o rakovine hrubého čreva

0
Rate this post

Infolinka: Pondelok – Piatok   8:00-16:00
0800 800 183

  • topimage_2-5529777
  • topimage_1-9945763
  • famkrca-web_678x268-4587111

20.11.2012

Dňa 13.  novembra 2012 sme na zasadnutí v Európskom parlamente v Bruseli zverejnili Bielu knihu kolorektálneho karcinómu – rámcový dokument pre zlepšenie výsledkov v oblasti hrubého čreva a konečníka v Európe. Dokument je výsledkom dlhoročných poznatkov 20 národných organizácií Europacolon a ich členských pacientov. Zároveň je aj  reakciou na nerovnakú úroveň systémových nastavení s dopadom na diagnostiku, starostlivosť a liečbu pacientov s kolorektálnym karcinómom v rôznych krajinách Európy, tiež aj na Slovensku.

Po schôdzke v Európskom parlamente sa predstavitelia našej národnej organizácie stretli s predstaviteľmi Európskeho parlamentu a Európskej komisie, aby diskutovali ako by mohli prispieť k riešeniam v našej krajine.  Zástupkyne Europacolon Slovensko Janu Pifflovú Špankovú (CEO) a Patríciu Kramárovú (International affairs)   prijali podpredseda Európskej Komisie Maroš Šefčovič, zároveň dočasne poverený eurokomisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa; pani europoslankyňa za SR Monika Flašíková Beňová;  páni europoslanci za SR  Vladimír Maňka a  Miroslav Mikolášik; ako aj europoslanec za ČR  Pavel Poc, ktorý je člen MEPś against cancer, ambassador pre kolorektálny karcinóm. Vyjednali sme konkrétnu  pomoc v našich advokátskych aktivitách zameraných na stieranie rozdielov medzi členskými krajinami a uplatnenie takých procesov, ktoré budú viesť k znižovaniu úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva v našej krajine, ako napríklad hearing na MZ SR záštitu nad pravidelným organizovaním okrúhlych stolov všetkých činiteľov rozhodujúcich za skríningové procesy v SR; a tiež veríme, že aj obhájenie finančnej podpory z EK pre našu pacientsku konferenciu. Viac sa dozviete z priložených dokumentov a fotografii.

Priložené súbory

Colorectal Cancer in Europe ~ A Framework for Improving Outcomes for Patients Colorectal Cancer in Europe ~ A Framework for Improving Outcomes for Patients [SUMMARY DOCUMENT] Tlačová správa – Nedostatočný systém diagnostiky a starostlivosti o občanov s kolorektálnym karcinómom zabíja Európanov