Europacolon

0
Rate this post

O každom dôležitom probléme by sa malo hovoriť, a rakovina hrubého čreva a konečníka nie je výnimkou. Jej výskyt na Slovensku každý rok rastie, počet chorých bol v roku 2006 17krát vyšší, ako v roku 2002. Pritom sa dá proti nej účinne brániť. O tejto diagnóze sa však diskutuje s pocitom hanby, strachu a nedostatkom pochopenia. Na rozdiel od nádoru prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka vôbec nie je „sexy“. Mnohí pacienti prichádzajú k odborníkovi neskoro kvôli nedostatku informácií. Často ignorujú varovné príznaky. Práve preto je úmrtnosť na toto ochorenie na Slovensku i v Európe tak vysoká.

Ani médiá nevenujú zákernému ochoreniu veľkú pozornosť. V slovenských médiách sa za posledný rok hovorilo o rakovine hrubého čreva a konečníka celkovo menej ako 25 krát. Väčšina príspevkov upozorňovala na rizikové faktory a možnosti prevencie.

Ako môžu pomôcť pacienti

Boli by sme radi, keby sa pacienti s rakovinou hrubého čreva a konečníka stali členmi združenia europacolon slovensko a zapojili sa do vedenia kampaní. S chorobou majú osobné skúsenosti a môžu vyvolať väčší záujem o problematiku. Ak ste pacient alebo ste boli pacientom s kolorektálnym karcinómom, môžete nám pomôcť viacerými spôsobmi.

Pomôžte nám dostať problematiku do popredia záujmu, upozorniť na varovné príznaky a sprostredkovať čo najviac informácií o ochorení. Môžete nám pomôcť presadzovať úspešnú diagnostiku a prístup k najmodernejším liekom. Nové lieky a ich kombinácie totiž dokážu nie len skvalitniť, ale aj predĺžiť život pacientov.

Napriek európskym smerniciam nie sú preventívne vyšetrenia na kolorektálny karcinóm tak dostupné, ako by mali byť. Snažíme sa presadiť, aby sa čo najrýchlejšie rozšírili vo všetkých európskych krajinách. Prevencia má obrovský význam, pretože rakovina hrubého čreva a konečníka sa dá úspešne liečiť, pokiaľ sa odhalí včas. V skutočnosti je to najlepšie liečiteľná rakovina zo všetkých zhubných ochorení tráviacej sústavy.

S vašou pomocou by sme chceli problematiku priblížiť vplyvným organizáciám i jednotlivcom, medzi nimi napríklad:

  • Európska Únia a Európsky Parlament
  • Vlády členských štátov Únie
  • Médiá
  • Vedenia veľkých firiem, ktorých postoj má vplyv na všetkých zamestnancov
  • Známe a populárne osobnosti, aby pomohli dostať problematiku do povedomia širokej verejnosti
  • Onkologickí pacienti a ošetrovatelia
  • Široká verejnosť

Môžete nám tiež pomôcť založiť na Slovensku pacientské skupiny, ktoré budú spájať ľudí s rovnakým osudom, umožnia im vymieňať si skúsenosti a vzájomne sa podporovať.

Prosím, kontaktujte nás, ak by ste chceli spolu s nami bojovať proti rakovine hrubého čreva a konečníka.